Dowiedz się, w jaki sposób projektować i prowadzić angażujące szkolenia specjalistyczne.
Projektuj
Poznaj zasady i narzędzia projektowania interaktywnych modułów szkoleniowych i mechaniki, która stoi za każdym dobrze przygotowanym szkoleniem.
Prowadź
Naucz się technik, które pozwalają prowadzić grupę przez proces szkoleniowy, angażować jej uczestników na różnych poziomach i reagować na sytuacje, które przydarzają się podczas szkolenia.
Wdrażaj
Dowiedz się, jakie są zasady projektowania wdrożeń i projektuj procesy rozwojowe, w których nie chodzi jedynie o przekazanie kompetencji, a o faktyczne postępy. Naucz się wdrażać i weryfikować zmiany.
Model kompetencyjny
Dowiesz się z czego składa się kompetencja oraz jak w oparciu o model kompetencyjny projektować cele szkolenia na poszczególnych poziomach.
Zasady projektowania szkoleń
Poznasz podstawowe założenia uczenia się ludzi dorosłych i zaczniesz projektować szkolenia w oparciu o cykl Kolba – jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod projektowania szkoleń specjalistycznych.
Metody aktywizacyjne
Poznasz 10+ metod aktywizacyjnych, dzięki czemu szkolenia będą zróżnicowane, ciekawe a przy tym – efektywne merytorycznie.
Konspekty
Wyobraź sobie sytuację w której musisz poprowadzić szkolenie „z marszu”. I w normalnej sytuacji to jest problem, ale Ty masz konspekt i wiesz co po kolei robić aby szkolenie przebiegło sprawnie. W tym module dowiesz się jak stworzyć taki plan szkolenia i móc replikować go na inne warsztaty.
Proces grupowy
Zrozumienie tego jak tworzy się grupa oraz przez jakie fazy w trakcie szkolenia przechodzi pozwala na dużo sprawniejsze zarządzanie grupą i reagowanie na bieżąco na sytuacje na sali szkoleniowej. Jeśli prowadzimy szkolenia powinniśmy go znać – zarówno dla dobra grupy jak i prowadzących.
Metody radzenia sobie w sytuacjach trudnych
Mimo najlepszego przygotowania na sali mogą wystąpić sytuacje trudne. Na szczęście – są konkretne techniki radzenia sobie z tymi sytuacjami. Te techniki poznasz podczas tego modułu.
Informacja zwrotna
Naucz się udzielać skutecznej, asertywnej i przyjaznej informacji zwrotnej.
Opanowanie stresu
Stres w prowadzeniu szkoleń towarzyszy nawet najbardziej doświadczonym trenerom, dlatego podczas szkolenia porozmawiamy o stresie w kontekście prowadzenia szkoleń i o technikach jego redukcji.
Autoprezentacja trenera podczas szkoleń
Prowadzący: Filip Werstler
11500
osób na autorskich wystąpieniach i szkoleniach stacjonarnych
4500
osób przeszkolonych online
10
lat doświadczenia trenerskiego
3
języki w których pracuje (PL, EN, ES)
Filip jest trenerem z konkretną historią, którą podzielił się na swoim wystąpieniu TEDx. Za tą historią kryją się tysiące godzin praktyki, sporo małych lekcji i kilka naprawdę poważnych.
Doświadczeniem mówcy, prelegenta i trenera od 10 lat dzieli się z kadrami zarządzającymi, menagerami i specjalistami z różnych organizacji, środowisk i krajów.
Wiedza i umiejętności, które przekazuje innym, mają silne podstawy – zarówno merytoryczne, jak i praktyczne. To pomogło mu zdobyć uznanie wśród największych organizacji biznesowych oraz naukowych.
Dzięki ukończeniu kilku szkół trenerskich Filip wie, jak przeprowadzić kompletny proces rozwojowy a to powoduje, że szkolenia, które prowadzi, przynoszą faktyczne zmiany.